Ana Sayfa Kültür & Sanat 20 Mart 2023 120 Görüntüleme

Mobilet’te Mart Etkinlikleri

Bilet alma tecrübesini, öncesini ve sonrasını tekrar tanımlayan toplumsal keşif ve planlama platformu Mobilet, tiyatrodan sinemaya, basketboldan konserlere kadar binlerce etkinliğe “Yerin Hazır” diyor.

Devekuşu Kabare’nin unutulmaz yapımı ile hafızalara kazınan Turgut Özakman’ın “Deliler” oyununu günümüze taşıyan Deli Bayramı” büyük usta Metin Akpınar ve Mert Fırat’ın ortak yönetmenliğinde 26 Mart saat 17.00’de DasDas’ta 80’leri anımsatacak. Hasret Ovalı ve Alper Baytekin’in yazdığı keyifli çocuk oyunu “Kuşlara Fısıldayan Kız”, 26 Mart saat 13.00’te DasDas’ta minik tiyatroseverleri bazen denizin altında bazen de gökyüzünde kuşlarla bir ortaya getirecek. David Mamet’in güç, iletişimsizlik, ayrıcalık, istismar temalarını işleyen oyunu “Oleanna” Kayhan Berkin’in uyarlamasıyla “Sınırlar” ismiyle dönemde seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Ecem Uzun ve Kenan Ece’nin etkileyici performanslarıyla “Sınırlar” 28 ve 29 Martta saat 21.00’de DasDas’ta olacak. 

Büyük usta Ferhan Şensoy’un 1980 yılında yazıp sahneye koyduğu Şahları Da Vururlarmart ayında da İstanbul’un farklı noktalarında seyirciyle buluşacak. 1940’ların İran’ında isim benzerliği yüzünden İran İstihbarat Teşkilatı ile başı belaya giren Ömer Hayyam’ın ezkaza mahpusa atılmasıyla başlayan kıssada, bir tarafta geçim problemi içinde bunalan halk, isyanın yavaştan yükselen sesleri; öteki tarafta halktan kopuk idare, iktidar çekişmeleri içinde bir İran görülür. Devrin dünya basınını fazlaca meşgul eden saray hayatını, şah idaresi ile halk ortasında günbegün açılan uçurumu mizahi bir lisanla, günümüze göndermelerle anlatan “Şahları Da Vururlar”, 24-25 ve 31 Mart tarihlerinde SES Tiyatrosu’nda ve 27 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. 

Nobel Edebiyat Mükafatı Sahibi Muharrir ve Tiyatro İnsanı Dario Fo’nun en fazla sahnelenen oyunları ortasında yer alan “Ödenmeyecek, Ödemiyoruz!da, marketler artırımlı tarifeden mal satabilsin diye pazarcıların indirim yapması yasaklanır. İsyan eden halk tüm marketleri yağmalar. Polis yoksul mahalleleri kuşatır, tek tek meskenleri aramaya başlar. Karısının yağmacılığından habersiz olan sistem yanlısı bir adam, kendini karmaşanın içinde bulur. “Ödenmeyecek, Ödemiyoruz”, Füsun Demirel’in çevirisi ve Ebru Kara’nın rejisiyle, 28 Mart’ta Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi’nde ve 29 Martta Yunus Emre Kültür Merkezi’nde olacak.

Baba Tiyatro prodüksiyonu “Taxim Bistro”, 21 Martta Bostancı Şov Merkezinde seyirciyle buluşacak. Sistemin baskıcı nizamı ile ferdî bencilliklerin ve önceliklerin kesiştiği bu kara güldürünün biletlerine Mobilet’ten ulaşılabiliyor.

Dostlar Tiyatrosunun yeni oyunu, Ryszard Kapuscinski’nin tıpkı isimli kitabından Colin Teevan’ın uyarladığı “İmparator”, Etiyopya İmparatoru Haile Selasiye’nin 44 yıl süren saltanatını ve sonunu anlatıyor. Oyunu Türkçe’ye çeviren, dramaturjisini yapan Genco Erkal tıpkı vakitte yönetiyor ve Enes Sarı’yla birlikte oynuyor. Giysi tasarımı Hasret Kaya, müzik Nâzım Çınar imzasını taşıyor. “İmparator” 21 Martta Caddebostan Kültür Merkezi’nde ve 23 Martta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde olacak.

İnteraktif polisiye oyunları ile tanınan Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nın yeni oyunu “Sette Cinayet” 24 ve 29 Mart’ta Dada Salon’da. Selin Atasoy’un yazdığı, Okan Bayülgen’in yönettiği Sette Cinayet, bir sinema setinde geçiyor. Ülkenin en önemli 3 bayan oyuncusu ile çekilen savlı bir müzikalin, kent dışındaki devasa setinde, çekimlerin son iki gününde, başrol oyuncularından biri apansız hayatını kaybeder. Büyük bir panik yaşayan set grubu, çekimlerin kesinlikle bitirilmesi gerektiğini söyleyen prodüktörün zoru ile yeraltı dünyasının en önemli temizlikçisini yardıma çağırır. Artık sıra, katili bulmaya, cinayeti temizlemeye ve çekimlerin tamamlanmasını sağlamaya gelmiştir. Dada Salon mart ayında büyük ilgiyle takip edilen Tutkum Boğuşmak Show’u da ağırlıyor. Tutkum Boğuşmak Show, 26 ve 30 Mart’ta Dada Salon’da olacak.

Sahne Dragos mart ayında tiyatroseverleri ağırlamaya devam ediyor. Bahtiyar Engin, Hande Parıltı Tekin ve Fırat Kırca’nın sahneye taşıdığı, dogmatik dinî hassasiyetlerin köpürdüğü, kitlesel günah çıkarma ve arkaik bir kurban verme ayinini andıran bir gün “Hakikat Ateşi” 30 Mart’ta Sahne Dragos’ta olacak. 31 Mart’ta ise Sahne Dragos, “Halktan Biri” oyununa mesken sahipliği yapacak. Bir ABD vatandaşının, Başkan’ın ülkesini makûs yönettiğini düşünmesi üzerine Başkan’a yazdığı mektuplara son vermesini sağlamak için gelen FBI casusuyla öyküsünü anlatan oyun, yüzeyde aktüel, komik ve eğlenceli bir kıssa anlatırken, derinde ABD hükümetleri ve kompleksli yöneticilerinin dünyaya ve insanlığa verdiği ağır hasarları sebepleriyle göz önüne seriyor.

Peter Quilter’in yazdığı ve Bora Severcan’ın yönettiği Muhteşem Diva “Florence Foster Jenkins” gerçek ve komik hikayesi 21 Mart’ta Trump Sahne’de ve 24 Mart’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelecek. Mükemmel Diva, New York Manhattan’da yaşayan eksantrik karakter Florence Foster Jenkins’in gerçek kıssasını mevzu alıyor. Baş rollerini Asuman Dabak, Atılgan Gümüş, Gülen Karaman, Yiğit Yapan, Selen Severcan ve Deniz Bice’nin paylaştığı Harika Diva’nın müzikleri Murat Kodallı tarafından canlı olarak icra ediliyor.  

Amerika Birleşik Devletleri’nde oyunları en çok sahnelenen muharrirlerin başında gelen Lauren Gunderson’un 2018 yılında kaleme aldığı Doğal Afet26 Mart’ta Atlas 1948 Sahnesi’nde. İlker Ergin’in yönetmenliğinde sahnelenen tek kişilik oyun, anlatım şekliyle ve Nilperi Şahinkaya’nın dinamik oyunculuğuyla kalabalık bir takım seyrediyormuş hissi uyandırıyor. Atlas 1948 Sahnesi, 31 Mart’ta ise “Sıradan Karşılaşmalar” oyununu ağırlıyor. Sıradan bir günde, rastgele iki kişinin, olağan bir halde müsabakasıyla başlayan öyküde ömür ve sahne, gerçek ve kurmaca iç içe geçer. Oyun dijital araçları bünyesinde barındıran, biçim olarak deneysel ve kıssa anlatımı hibrit bir yapıda tasarlanmıştır. 

TiyatrOPS, 30 Mart’ta Erkan Kolçakköstendil’in 90 dakikalık ‘’tek kişilik’’ gösterisi  “12 Numaralı Adam”ı ağırlayacak. TiyatrOPS’un 31 Mart’taki konuğu olan “Müdahale” oyunu ise ferdî ve kozmik sonlar, hak ve özgürlükler üzere mevzulardan bahsederken “kaos dolu günümüz dünyasında birbirimizle nasıl alaka kurup hayatta kalacağız?” sorusunu merkezine alıyor. 

Positive Aging Leader Pınar Özdemir Hotiç ve Dr. Kerem Dündar liderliğinde tasarlanan bilimsel wellbeing programı RESTART 26 Mart’ta Conrad İstanbul Bosphorus’ta gerçekleşecek. Restart Wellbeing Day: İyi Uyku, Yeterli Sen etkinliğinde wellbeing dünyasının önde gelen doktorları, akademisyenleri, uzman isimleri ve markaları ile uyku hakkında derinlemesine konuşmalar, düzgün uyku ipuçları, özel tecrübeler ve uygulamalar yer alacak.

Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri” standı Mart Ayında da Devam Ediyor

3300   “yıldan uzun bir mühlet evvel 9 yaşında tahta çıkan,”Çocuk Kral”, “Altın Kral” üzere lakapları olan Tutankhamun’un mezarında bulunan değer biçilemeyen yapıtların sergilendiği ve tüm dünyada ziyaretçi rekorları kıran “Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri sergisi   31 Marta kadar UniqExpo’da devam ediyor. İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından 1922’de keşfedilen, “bozulmamış halde bulunan birinci firavun mezarı” olma özelliği taşıyan Tutankhamun’un kral mezarı, Mısır’daki Hükümdarlar Vadisi’nde gün yüzüne çıkarılan en varlıklı ve görkemli hazine olma özelliğini taşıyor. 1961’den bu yana 62 yıldır dünyayı dolaşan 20. yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi kabul edilen Firavun Tutankhamun’un kral mezarında bulunan hazinelerin görülebildiği Çocuk Kral Tutankhamun’un Hazineleri Sergisi’nin biletlerine Mobilet’ten ulaşılabiliyor.

Anadolu Efes’ten Çizme Paketi

Anadolu Efes, EuroLeague’de olağan dönemin son çift maç haftasında, kendi konutunda iki İtalya temsilcisini ağırlıyor. “Çizme Paketi” ile Sinan Erdem’de 28 Mart’ta gerçekleştirilecek Anadolu Efes – EA7 Emporio Armani Milan karşılaşmasına ve 30 Mart’taki Anadolu Efes – Virtus Segafredo Bologna maçına tek biletle girilebilecek. 

Dayanışma Sahnesi Mobilette

Kahramanmaraş zelzelesinin yaralarını sarabilmek gayesiyle başlayan dayanışma kampanyasına takviye veren etkinliklere Mobilet’ten ulaşılabiliyor. Dayanışma kapsamında satışı yapılan biletlerden hizmet bedeli almayan Mobilet’teki etkinlikler şöyle;

24. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Ahmet Sami Özbudak’a her sene birinci sefer o yıl sergilenmiş olan en başarılı yerli oyunun muharririne verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü getiren Gomidas, 25-26 ve  31 Martta Surp Vortvots Vorodman Kilisesinde olacakOyunu için izleyici biletinin yanı sıra takviye paketi biletleri de alınabiliyor. 

Önde gelen kültür sanat kurumlarıyla birlikte Sarsıntı Bölgesi Enstrüman Takviye Fonu’nu hayata geçiren Pozitif’in mart ayı boyunca gerçekleştireceği takviye aktiflikleri ise şöyle;

Dayanışma İçin Müzik konserlerinin birincisi için yerli caz sahnesinin önde gelen ekiplerinden Alp Ersönmez Cereyanlı”, MadenÖktemErsönmez ve Davet Sertel 23 Mart saat 21.30’da Babylon’da olacak. 24 Mart’ta yerli bağımsız sahnenin sevilen isimlerinden  Palmiyeler, Öncesi:Hav Hav!25 Mart’ta Türkiye çağdaş müzik tarihinin özgün ekiplerinden BaBa ZuLa ve Sattas29 Mart akşamı; yerli rap, hip-hop ve alternatif sahnelerinden Baneva, Baran Mengüç, Barış Demirel, Da Poet & İdil Meşe (Rain Lab), Deniz Tekin, DJ Big Poppa, Hayki, Kamufle, Kayra, Kezzo, Şanışer, Sokrat St, Tankurt Manas’ın performanslarıyla Açık Sahne, 30 Martta psikedelik ve disco müziğin yerli temsilcilerinden Hey! Douglas ve 31 Martta trip-hop, breakbeat ve elektronik müziğin öncü DJ ve prodüktörlerinden Nightmares On Wax ile Selectist Babylon’da olacak. 

Mobilette Konserler

Bugüne dek 2 uzun, 6 kısa albüm yayınlayan ve duygusal besteleri ile kazandığı ününü ‘Valse’ isimli kesimiyle pekiştiren genç piyanist ve besteci Evgeny Grinko, 23 Martta Bostancı Şov Merkezi’nde ve 25 Martta M Show Center’da hayranlarının karşısına çıkıyor.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, Rahmaninov’un 150. doğum yılına ithafen, bestekarın çello ve piyano repertuvarının yer aldığı albüm “Rachmaninov works for Piano& Cello”, Güldiyar Tanrıdağlı (piyano) ve Çağlayan Çetin (viyolonsel)’in performanslarıyla 22 Mart’ta dinleyicileri ağırlayacak. 20 Mart’ta, daha önce de bir çok kez Süreyya Operası’nda seyirciyle buluşan ve büyük beğeni toplayan Viyana Yaylı Çalgılar Beşlisi (Wiener Kammersymphonie)’nin klasik repertuvardan 19. yy’a ve çağdaş yapıtlara uzanan geniş repertuvarı müzikseverlerle buluşacak. 27 Mart’ta ise Norveçli saksafoncu Ola Asdahl Rokkones’in konuk sanatçı olacağı Paganini 24 Kapris konserinde Süreyya Operası’nda olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi alma | teknoloji haberleri | google maps yorum satın al
turkhacks.com hack forum gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler